Mohl by být IPhone 5 ještě více revoluční než ostatní top telefony?

Včera Apple konečně představil nový IPhone 5 na své klasické show, jako u každého nového produktu. Spousta lidí, geeků, Droidů, "apple ovcí", marketérů, čumilů i dalších normálních lidí čekala na IPhone 5, co bude umět nového a jak bude vypadat. Čas byl zvolený ideálně v dostatečném čase před Vánocemi, aby to trochu zahýbalo s trhem a s čísly prodejů. Show nemá smysl hodnotit. No řekněte, můžeme čekat jiný typ show? Nemůžeme.
Najde se opět hodně lidí, kteří nový budou mobil kritizovat, nenávidět a bude i hodně lidí, kteří jej budou chválit na každém rohu. Objektivní názor půjde najít velmi těžko. Osobně mne u telefonu překvapila absence NFC. Phil Schiller z Apple vám to moc pěkně vysvětlí. Chápu to tak, že NFC teď není na pořadu dne. Možná se NFC objeví v mobilu verze IPhone 5S/6/6S, že? Na druhé straně je Apple nerad jakkoliv tlačen trhem. Raději si to vymyslí úplně jinak, ihned si to patentuje a představí, jako velkou inovací, kterou všichni musí chtít.
Zpět k novému mobilu. Ano, jsou na něm vidět kroky inovace nebo lépe řečeno evoluce. Místo procesoru A5 je rychlejší A6, tělo mobilu je tenčí a mohl bych pokračovat ve výčtech všech novějších věcí. V tom se budou předhánět stovky webů. Rád bych se zamyslel nad úplně jinou věcí.
Položil jsem si jinou otázku: "Je stávající skupina lidí v Applu, bez vizionáře Steva Jobse, schopna vytvořit úplně nový, jiný, s naprosto jinými a ještě úžasnějšími funkcemi, v totálně jiné dimenzi, s ještě lepším ovládáním, jiného vzhledu nějaký naddimenzionání telefon?" Předtím než na otázku sám zodpovím, ještě několik otázek, kterými se k hlavní otázce dostanu:

  • umožňuje vývoj stávajících technologií Applu udělat revoluční skok nad ostatní top telefony? U některých systémů možná ano, ale celkově NE
  • nové ovládání? Je možné je ještě zlepšit? Částečně ano, diametrálně jiné nyní NE. Hlasově to ještě nelze, jelikož SIRI neumí všechno a ještě v různých jazycích
  • rychlejší technologie přenosu? Zatím lepší než LTE není. Jenže LTE JEN zrychluje přenos, nic víc.
  • je schopen Apple v této chvili hodit za hlavu celý IOS vývoj? NE
  • má smysl dělat něco jinýho než IOS? NE
  • chceme zachovat stávající zákazníky? ANO
  • sázíme na jistotu? ANO

Určitě se dá najít hodně dalších bodů, proč raději zůstat u stávajícího IOSu a raději jeho vylepšování. V každém případě je IOS velmi mladý operační systém a určitě stál jeho vývoj hodně peněz na to, aby se s ním Apple nyní případně rozloučil a dělal něco jako IOS-NG. Vytvoření případného nového IOS-NG by sebou přinesl Apple ke spoustě změn a to může udělat, pokud ví, kam chce směřovat a k tomu je potřeba vize. Nový vizionář v řadách Apple v této chvíli chybí. Proto je Apple v této fázi odsouzena k evoluzi IOS-u a HW tak, jak to vidíme u MACu a MACOS-u.

Štítky

Add new comment